text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak dobrać odpowiedni do naszych potrzeb tynk wewnętrzny?

Tynki wewnętrzne mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwsze to tynki tradycyjne, cementowo-wapienne. Są twardsze i mają piękną, chropowatą fakturę, jednak ich wadą jest to, że trudno jest naprawić w sposób niewidoczny miejscowe uszkodzenie. Trzeba zaciągać cienką warstwą tynku całą powierzchnię ściany, gdyż łączenie kolejnych warstw faktury w sposób niewidoczny jest praktycznie niewykonalne.

Zastosowanie tynków wewnętrznych

Tynki tradycyjne są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne oraz przepuszczają parę wodną \(pozwalają „oddychać” ścianom\). Stosuje się je na podłożach mineralnych różnego rodzaju, a grubość warstwy tynku może wahać się od 0,5 do 4 cm grubości. Tynki cementowo-wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo. Na rynku istnieje wiele różnych domieszek zmieniających lub poprawiających ich właściwości. Np. tynki z białym cementem mają jaśniejszą barwę, dzięki czemu znakomicie nadają się pod jasną lub białą farbę. Tynki tradycyjne najlepiej sprawdzają się w miejscach suchych, tych o zwiększonej wilgotności \(łazienki, kuchnie\) lub narażonych na ryzyko uszkodzenia mechanicznego \(przedpokoje, korytarze\). Idealnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy wymurowaną powierzchnię trzeba wyrównać \(niwelują nawet do 2 cm krzywizn ścian\). Są znakomitym podłożem dla wszelkiego rodzaju okładzin ściennych i farb

Tynki cementowo - wapienne

Tynki wewnętrzne mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwsze to tynki tradycyjne, cementowo-wapienne. Są twardsze i mają piękną, chropowatą fakturę, jednak ich wadą jest to, że trudno jest naprawić w sposób niewidoczny miejscowe uszkodzenie. Trzeba zaciągać cienką warstwą tynku całą powierzchnię ściany, gdyż łączenie kolejnych warstw faktury w sposób niewidoczny jest praktycznie niewykonalne.

Tynki gipsowe

Drugie to tynki gipsowe, bardzo gładkie, dające efekt wykończenia „idealnego”, jednak są one miękkie i podatne na uszkodzenia.

Cechy tynku gipsowego

Tynki gipsowe są jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Gips jest mniej wytrzymały niż cement, który jest spoiwem w tynkach tradycyjnych. Nie jest też odporny na wodę i stałe zawilgocenie. W sytuacjach, gdy poziom wilgotności powietrza przekracza 80%, gips traci swoją wytrzymałość. Nie należy nakładać tynków gipsowych jedynie w miejscach, gdzie mogłyby być one narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wprawdzie naprawa uszkodzenia jest często dość prosta i nie pozostawia najmniejszego śladu po uszkodzeniu, to jednak w niektórych przypadkach lepiej może sięgnąć po trwalszy tynk tradycyjny, cementowo-wapienny. Tynki gipsowe możemy w zasadzie stosować we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Istnieją wprawdzie obawy, czy przez swoje higroskopijne właściwości tynki gipsowe powinny być stosowane w łazienkach, ale jeśli wilgotność powietrza nie przekracza 70%, można je śmiało tam stosować. Nie należy nakładać tynków gipsowych jedynie w miejscach, gdzie mogłyby być one narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wprawdzie naprawa uszkodzenia jest często dość prosta i nie pozostawia najmniejszego śladu po uszkodzeniu, to jednak w niektórych przypadkach lepiej może sięgnąć po trwalszy tynk tradycyjny, cementowo-wapienny. W prezentowanej aranżacji użyliśmy kolorów MAGNAT Ceramic C39 oraz MAGNAT Ceramic C1.

MAGNAT Ceramic C39 i C1

MAGNAT Ceramic C37, C36 i C43

Style wnętrz

Składnikami tynków tradycyjnych, cementowo-wapiennych są: cement, piasek, wapno i woda. To obecność piasku sprawia, że nawet po dokładnym wygładzeniu struktura tynku pozostaje szorstka. Ta cecha tynku tradycyjnego powoduje, iż jest on pożądany w niektórych stylach wnętrz lub stosowany dla uzyskania pewnych efektów dekoratorskich. W prezentowanej aranżacji użyliśmy kolorów MAGNAT Ceramic C37, C36 oraz C43.

Gładka powierzchnia ścian

Drugi rodzaj tynków wewnętrznych to obecnie najchętniej stosowane tynki gipsowe. Są one zdrowe i ekologiczne. Gips tworzy mikroklimat regulując wilgoć we wnętrzu \(pochłania i przechowuje lub oddaje wilgoć w zależności od panujących wewnątrz pomieszczenia warunków\). Współczynnik przewodzenia ciepła tynków gipsowych jest bardzo niski \(do 0,28 W/\(m•K\),dzięki czemu tynki gipsowe uznawane są za cieplejsze niż tynki tradycyjne \(ich współczynnik to 0,45 W/\(m•K\). Tynki gipsowe pozwalają uzyskać idealnie gładką powierzchnię ścian i sufitów bez konieczności nakładania dodatkowej gładzi. Wykończone powierzchnie są białe, gotowe do malowania.
MAGNAT Ceramic błękitny topaz C32 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic błękitny topaz C32 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Inspiracja

    Miętowy kolor ścian - zobacz 8 najlepszych inspiracji.

    dalej
  • Inspiracja

    Żywe kolory ścian w kuchni - zobacz 5 najlepszych inspiracji

    Mówisz: kuchnia, myślisz: biała. Ewentualnie z dodatkiem szarości i czerni. Tak od kilku sezonów wyglądają kuchnie w polskich domach. Monochromatyczna stylistyka ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale tym razem zachęcamy do sięgnięcia po kolor.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść