text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak położyć tynk dekoracyjny? Poznaj porady eksperta

Hasło „kładzenie tynku” kojarzy się z czynnością wymagającą szczególnych umiejętności i w związku z tym zatrudnienia fachowców. Jednak nie w przypadku tynków dekoracyjnych - większość z nich można położyć samodzielnie.

Przygotowanie wyrobu do aplikacji

Przed przystąpieniem do pracy trzeba zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu i postępować zgodnie z nią. Tynk występuje w postaci suchej, dlatego trzeba go zalać wodą (np. w przypadku tynku Beton MAGNAT Style potrzeba 0,45 l wody a w przypadku Trawertyn MAGNAT Style - 0,4 l wody na 1 kg suchej masy).

Mieszanie powinno być mechanicznie, za pomocą wiertarki z mieszadłem – to zapewni dobre połączenie tynku z wodą i zlikwiduje grudki. Gotowa masa powinna mieć jednolitą konsystencję i być przyczepna do podłoża i narzędzi.

Tak przygotowany tynk pozostawia się na ok. 1 godzinę (Beton) lub 30 minut (Trawertyn) w zamkniętym opakowaniu, po czym ponownie miesza.

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE BETON

150,98 zł

Beton Magnat Style do trwała i łatwa w aplikacji struktura dekoracyjna, pozwalająca uzyskać efekt naturalnego „surowego” Betonu. Dzięki formule produktu, opartej na bazie spoiwa wapiennego powłoka jest odporna na działanie bakterii i grzybów, oraz zapewnia oddychanie ścian. Wyrób można aplikować na wiele sposobów, w zależności od zamierzonego efektu. Możliwe do uzyskania efekty to m.in. Efekt deskowania, stalowej formy, gładki lub lity. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style farba Podkładowa, MAGNAT Style Beton, MAGNAT Style Lakier Rustykalny. Kolor Betonu można przyciemnić dodając do masy Betonu pigment barwiący Hematyt MAGNAT Style – w ilości wg receptury kolorystycznej.

Farba Podkładowa

Ścianę przeznaczoną do dekorowania tynkiem należy przygotować poprzez usunięcie wszelkich zabrudzeń i kurzu oraz likwidowanie wgłębień i głębokich rys poprzez zaszpachlowanie i wygładzenie. Trzeba też zabezpieczyć podłogę folią. Oczyszczoną i odpyloną ścianę pokrywa się warstwą gruntującą (w przypadku tynków marki MAGNAT zalecana jest Farba Podkładowa MAGNAT Style).
 

oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton

Kolejne etapy

Kiedy grunt wyschnie, można przystąpić do właściwych prac, czyli nakładania tynku za pomocą pacy. Tynk z efektem betonu nakłada się na kolejne fragmenty ściany o powierzchni ok. 1 m2 i gdy jest jeszcze mokry tworzy się na nim wzory poprzez miejscowe wydrapywanie i wygładzanie masy przy pomocy pacy lub gumowego stempla – jeśli chcemy uzyskać imitację śladów deskowania.

Łączenie ze sobą kolejnych pokrytych tynkiem fragmentów ściany powinno odbywać się „na mokro”. Po nałożeniu ok. 4 m2 (lub upływie ok. 20-30 min) całość delikatnie wygładza się i pozostawia do wyschnięcia na 12 godzin (nie można sugerować się tym, że w dotyku ściana jest sucha już po ok. 6 godzinach). Jeśli chcemy uzyskać imitację metalowego szalunku, należy nałożyć drugą warstwę struktury i zrobić w niej linie podziałów oraz imitacje otworów montażowych. Czas schnięcia to kolejne 12 godzin.

Trawertyn

Tynk z efektem trawertynu nakłada się za pierwszym razem cienką warstwą, wygładzając ją tak, żeby nie było zgrubień i pozostawia na 12 godzin, by po tym czasie nałożyć tynk ponownie, tym razem wydrapując na nim wzory krawędzią pacy trzymanej pod kątem 90 stopni.

Gdy wzór jest gotowy, delikatnie wygładza się powierzchnię i pozostawia na kolejne 12 godzin.

Po wyschnięciu, zarówno strukturę betonową, jak i tę z efektem trawertynu, zabezpiecza się malując je Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style. Można użyć do tego wałka lub pędzla. Przy kładzeniu tynku Beton MAGNAT Style jest to ostatnia czynność. Po 28 dniach powłoka uzyska pełną wytrzymałość.

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE TRAWERTYN

MAGNAT Style TRAWERTYN

150,98 zł

MAGNAT Style Trawertyn to drobnoziarnisty tynk mineralny zapewniający trwałe wykończenie powłoki i oddychanie ścian. Dzięki recepturze opartej na bazie spoiwa wapiennego struktura jest odporna na działanie bakterii i grzybów. Odpowiednia aplikacja pozwala odwzorować naturalny trawertyn z charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Przeznaczony do dekorowania ścian wewnątrz pomieszczeń i do zdobienia detali architektonicznych. W skład systemu wchodzą: MAGNAT Style Trawertyn, MAGNAT Style Farba Podkładowa, MAGNAT Style Lakier Rustykalny, MAGNAT Pigment Barwiący Do wybarwienia struktury dostępnych jest 15 receptur kolorystycznych.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • efekt betonu na przedpokoju.jpg

  Inspiracja

  Dekoracyjny efekt betonu w przedpokoju - najciekawsze inspiracje

  Przedpokój, a szczególnie strefa wejścia do mieszkania, to newralgiczny punkt każdego projektu wnętrzarskiego. Tutaj estetyka musi spotkać się z funkcjonalnością. Ładne, a jednocześnie praktyczne, wytrzymałe wykończenie ścian sprawi, że przedpokój będzie robił wrażenie na gościach, zachowując estetyczny wygląd przez dłuższy czas nawet w trakcie intensywnego użytkowania. Co da taki efekt? Fachowcy są zgodni – tynk ozdobny imitujący beton świetnie nadaje się do przedpokoju.

  dalej
 • beton na ścianie za łóżkiem w sypialni z szafą min.jpg

  Inspiracja

  Beton na ścianie za łóżkiem w sypialni - inspiracje

  Beton kojarzony najczęściej z przemysłową architekturą przestrzeni miejskiej wszedł do wnętrz domów mieszkalnych i na dobre się tu rozgościł. Wniósł do pomieszczeń ciekawą teksturę wykończenia ścian, podłóg, mebli czy akcesoriów dekoracyjnych, pojawiając się w nieoczekiwanych miejscach. Zobacz inspiracje betonowej ściany w sypialni.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść