Hasło „kładzenie tynku” kojarzy się z czynnością wymagającą szczególnych umiejętności i w związku z tym zatrudnienia fachowców. Jednak nie w przypadku tynków dekoracyjnych - większość z nich można położyć samodzielnie.
Przygotowanie wyrobu do aplikacji
Przed przystąpieniem do pracy trzeba zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu i postępować zgodnie z nią. Tynk występuje w postaci suchej, dlatego trzeba go zalać wodą (np. w przypadku tynku Beton MAGNAT Style potrzeba 0,45 l wody a w przypadku Trawertyn MAGNAT Style - 0,4 l wody na 1 kg suchej masy).
Mieszanie powinno być mechanicznie, za pomocą wiertarki z mieszadłem – to zapewni dobre połączenie tynku z wodą i zlikwiduje grudki. Gotowa masa powinna mieć jednolitą konsystencję i być przyczepna do podłoża i narzędzi.
Tak przygotowany tynk pozostawia się na ok. 1 godzinę (Beton) lub 30 minut (Trawertyn) w zamkniętym opakowaniu, po czym ponownie miesza.
Farba Podkładowa
oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton
Kolejne etapy
Kiedy grunt wyschnie, można przystąpić do właściwych prac, czyli nakładania tynku za pomocą pacy. Tynk z efektem betonu nakłada się na kolejne fragmenty ściany o powierzchni ok. 1 m2 i gdy jest jeszcze mokry tworzy się na nim wzory poprzez miejscowe wydrapywanie i wygładzanie masy przy pomocy pacy lub gumowego stempla – jeśli chcemy uzyskać imitację śladów deskowania.
Łączenie ze sobą kolejnych pokrytych tynkiem fragmentów ściany powinno odbywać się „na mokro”. Po nałożeniu ok. 4 m2 (lub upływie ok. 20-30 min) całość delikatnie wygładza się i pozostawia do wyschnięcia na 12 godzin (nie można sugerować się tym, że w dotyku ściana jest sucha już po ok. 6 godzinach). Jeśli chcemy uzyskać imitację metalowego szalunku, należy nałożyć drugą warstwę struktury i zrobić w niej linie podziałów oraz imitacje otworów montażowych. Czas schnięcia to kolejne 12 godzin.
Trawertyn
Tynk z efektem trawertynu nakłada się za pierwszym razem cienką warstwą, wygładzając ją tak, żeby nie było zgrubień i pozostawia na 12 godzin, by po tym czasie nałożyć tynk ponownie, tym razem wydrapując na nim wzory krawędzią pacy trzymanej pod kątem 90 stopni.
Gdy wzór jest gotowy, delikatnie wygładza się powierzchnię i pozostawia na kolejne 12 godzin.
Po wyschnięciu, zarówno strukturę betonową, jak i tę z efektem trawertynu, zabezpiecza się malując je Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style. Można użyć do tego wałka lub pędzla. Przy kładzeniu tynku Beton MAGNAT Style jest to ostatnia czynność. Po 28 dniach powłoka uzyska pełną wytrzymałość.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Dekoracyjny efekt betonu w przedpokoju - najciekawsze inspiracje
Przedpokój, a szczególnie strefa wejścia do mieszkania, to newralgiczny punkt każdego projektu wnętrzarskiego. Tutaj estetyka musi spotkać się z funkcjonalnością. Ładne, a jednocześnie praktyczne, wytrzymałe wykończenie ścian sprawi, że przedpokój będzie robił wrażenie na gościach, zachowując estetyczny wygląd przez dłuższy czas nawet w trakcie intensywnego użytkowania. Co da taki efekt? Fachowcy są zgodni – tynk ozdobny imitujący beton świetnie nadaje się do przedpokoju.
-
Inspiracja
Beton na ścianie za łóżkiem w sypialni - inspiracje
Beton kojarzony najczęściej z przemysłową architekturą przestrzeni miejskiej wszedł do wnętrz domów mieszkalnych i na dobre się tu rozgościł. Wniósł do pomieszczeń ciekawą teksturę wykończenia ścian, podłóg, mebli czy akcesoriów dekoracyjnych, pojawiając się w nieoczekiwanych miejscach. Zobacz inspiracje betonowej ściany w sypialni.