text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim i które kolory będą pasować?

Przytulna i ciepła kuchnia z dużym drewnianym stołem, kwiatami w wazonie i zapachem cynamonowych ciasteczek? Jeśli marzy Ci się taki pomysł, to znak, że pora urządzić kuchnię w stylu wiejskim. Jak powinna wyglądać wiejska kuchnia? Inspiracje w naszym artykule!

Możesz pamiętać taką kuchnię z dzieciństwa, z wakacji u babci lub z rodzinnego domu. Wielu z nas tęskni za prostotą tych czasów, zapachami, pysznymi potrawami. Kuchnia w stylu rustykalnym i — ogólniej — styl rustykalny wnętrza cieszy się taką popularnością właśnie dlatego, że pozwala znowu poczuć się jak dawniej.

Jak zaaranżować kuchnię w wiejskim stylu? Jakie pasują do niej meble i kolory? Jak dobrać dodatki, tkaniny, detale? Mamy poradnik dla wszystkich miłośników wiejskiego stylu kuchni.

MAGNAT Cer KŁ czysta biel B5 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Cer KŁ czysta biel B5 2,5L

MAGNAT CERAMIC Kuchnia, Łazienka to ceramiczna farba tworząca powłoki o hydrofobowych właściwościach, która polecana jest szczególnie do dekoracyjno­ochronnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń narażonych na okresowo zwiększające się zawilgocenie

B28 jasnoszara perła

Jakie są charakterystyczne cechy kuchni w stylu wiejskim?

Kuchnia w starym wiejskim stylu emanuje ciepłem, prostotą i bliskością natury. Głównym elementem aranżacji jest masywny, drewniany stół. To prawdziwe centrum życia rodzinnego, gdzie przygotowuje się posiłki, ale także spędza czas z bliskimi na długich rozmowach.

Dla projektu kuchni w stylu wiejskim charakterystyczne są drewniane meble — często postarzane, w naturalnych odcieniach. Dobrze sprawdzają się również kamienne blaty i podłogi.

Kuchnia wiejska musi być przytulna. Jak to osiągnąć? Pomagają w tym dodatki, których w tej stylistyce nie brakuje. Będą to np. kolorowe zasłony i narzuty, miedziane garnki, ceramiczne dzbanki, firanki, ściereczki, obrusy. Wzory używane w wiejskich wnętrzach to kratki, pasy, ludowe hafty, koronki, wzory kwiatowe, np. łączka.

Nieodzownym elementem prawdziwej kuchni w wiejskim domu był kiedyś ceramiczny zlew. Współczesne modele stylizowane na styl farmhouse cieszą się teraz ogromną popularnością. Najlepiej, by miały widoczny front i spory rozmiar.

Przemyśl także zakup AGD stylizowanego na retro, nawiązującego do dawnych pieców kaflowych. Takie wyposażenie dodatkowo podkreśli wystrój kuchni w stylu wiejskim.

Jakie materiały są najczęściej stosowane w wykonaniu mebli do kuchni w stylu wiejskim?

Marzysz o wiejskiej kuchni? Aranżacja takiego wnętrza powinna opierać się na naturalnych materiałach, stosowanych przed wiekami. Najbardziej charakterystycznym materiałem jest drewno. W stylu rustykalnym pojawia się w wielu formach — na belkach stropowych, meblach, podłogach, a nawet ścianach (boazeria, panele ścienne).

Oprócz drewna zwróć uwagę na kamień lub materiały, które naśladują jego rysunek. Unikaj jednak marmuru — to wzór zarezerwowany dla stylów miejskich, pałacowych, glamour. W wiejskiej kuchni lepszy będzie kamień o surowej, nieregularnej formie, np. polne kamienie, trawertyn itd. Oprócz drewna i kamienia rustykalny styl uwielbia cegłę, ceramikę, plecionki oraz naturalne tkaniny jak bawełna, len czy wełna.

Podłogi w wiejskiej kuchni powinny być drewniane. Najlepiej sprawdzą się długie deski z widocznymi sękami i pęknięciami. Alternatywą mogą być panele imitujące lite drewno, odpowiednie np. do małej kuchni w stylu wiejskim. W ten klimat dobrze wpisują się też płytki kamienne lub imitujące kamień, płytki ze starej cegły lub mała mozaika w stylu retro np. kwadraciki czy gorseciki.

Ściany w kuchni stylu rustykalnym wykończ drewnianymi panelami imitującymi starą wiejską chatę, cegłą rozbiórkową albo kamieniem, jak łupek czy granit. Dobrym wyborem będą też tynki dekoracyjne, w tym te naturalne gliniane, nawiązujące do dawnych technik budowlanych. Dobry pomysł to też ceramiczna farba do ścian np. MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka, stworzona do wnętrz o podwyższonej wilgotności, odporna na plamy, ścieranie i wielokrotne zmywanie.

B28 jasnoszara perła

Jakie są najlepsze kolory do stworzenia wiejskiego klimatu w kuchni?

Stare kuchnie wiejskie były bielone wapnem lub wykończone drewnianymi deskami. Współczesna interpretacja kuchni w stylu rustykalnym czy kuchni farmhouse nawiązuje do tych tradycji, ale paleta kolorów może być znacznie szersza.

  • Podstawowy kolor ścian to biel np. B5 Czysta Biel MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. Biel rozjaśnia kuchnię i doskonale łączy się z drewnem, kamieniem czy ceramiką. Podkreśla także urodę rustykalnych wzorów, tkanin, dodatków.

  • Jeśli wolisz szarą kuchnię z drewnem w stylu wiejskim, wybierz na ściany kolor B28 Jasnoszara Perła lub B23 Popielaty Krzemień MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. Jasna szarość wprowadza nieco nowocześniejszy wystrój, a nadal pasuje do drewna i innych elementów stylu wiejskiego.

  • Kolejna propozycja kolorów to beże i barwy ziemi. Takie odcienie jak B8 Przejrzysty Kalcyt czy B27 Piaskowy Opal MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka świetnie odnajdą się w rustykalnej kuchni.

  • Ostatni pomysł to ciepłe kremy jak B1 Chłodny Kryształ czy B2 Zimny Jaspis — pięknie zbudują w kuchni domową, przytulną atmosferę.

Kluczowe cechy mebli do kuchni w stylu wiejskim

W kuchni wiejskiej meble to podstawowy element aranżacji. Meble kuchenne w stylu wiejskim powinny być wykonane z drewna lub jego imitacji. Często celowo się je postarza, podkreśla przetarcia i naturalne słoje.

Podstawowy mebel to duży drewniany stół. Przyda się też stara komoda i kredens z nadstawką, idealny do przechowywania porcelany. Kolory mebli to głównie naturalne drewno, ale również biele, błękity czy zielenie. Do szafek warto dobrać dekoracyjne uchwyty np. skórzane lub porcelanowe. Fronty mebli powinny być raczej dekoracyjne — sprawdzą się plecionki, ażury, ryflowania i przeszklenia.

Jakie dodatki i dekoracje są polecane do uzupełnienia kuchni w stylu wiejskim?

Styl rustykalny stawia na maksymalizm, czyli dużą ilość dodatków, dekoracji czy bibelotów. Czego nie może zabraknąć w Twojej kuchni? Dodatki w stylu wiejskim to np.:

  • obrusy, serwetki, firanki i zasłony zdobione koronkami i haftami inspirowanymi ludowym wzornictwem;

  • szkliwione lub nieszkliwione naczynia ceramiczne np. gliniane dzbanki, garnki i wazony, ceramika z Bolesławca, ludowe malowane talerze czy miski;

  • wiklinowe koszyki;

  • miedziane i emaliowane garnki i dzbanki;

  • żywe polne kwiaty w wazonie;

  • zioła w ładnych doniczkach;

  • ozdobne garnki i chochle wiszące na relingach;

  • chodniczki ze szmatek, dywaniki tkane na płasko.

B1 chłodny kryształ

Jakie oświetlenie najlepiej się sprawdzi w kuchni w stylu wiejskim?

Najlepszym wyborem są lampy wykonane z metalu, drewna czy ceramiki, porcelanowe lub z abażurem z tkaniny. Ważne, aby emitowały ciepłe, delikatne światło, które sprzyja rodzinnej atmosferze.

Centralnym punktem kuchni może być duży, stylowy żyrandol nad stołem, który najlepiej wprowadzi rustykalny klimat. Świetnie sprawdzą się także lampy wiszące w stylu retro lub oświetlenie inspirowane latarniami.



Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim przypadły Ci do gustu. Koniecznie sprawdź paletę kolorów MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka — znajdziesz w niej piękne barwy idealne do Twojej wymarzonej rustykalnej kuchni!

Sprawdź też inne nasze poradniki: Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?  oraz czym wyróżnia się kuchnia w stylu prowansalskim.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Pralnia i suszarnia w domu podniosą komfort korzystania z łazienki i ułatwią codzienne obowiązki.

    Inspiracja

    Pralnia w domu — jaki kolor ścian będzie najlepszy?

    Pralnia domowa to pomieszczenie, które zdecydowanie warto wygospodarować. Wystarczy tylko kilka metrów kwadratowych, a funkcjonalność i wygoda takiego rozwiązania będą nie do przecenienia! Oto pomysły, jak urządzić pralnię w domu jednorodzinnym i bloku.

    dalej
  • Wystrój salonu na poddaszu. Proponowana farba to C47 Finezyjny Opal MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Jakie kolory wybrać, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń salonu na poddaszu?

    Czy salon na poddaszu da się urządzić tak, by był wygodny i funkcjonalny, a do tego ładny? Zdecydowanie tak! Pomogą w tym sprytne triki rozjaśniające przestrzeń i odpowiednio dobrane kolory. Mamy pomysły na urządzenie i wystrój salonu na poddaszu.

    dalej