text.skipToContent text.skipToNavigation

Jakie kolory wybrać, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń salonu na poddaszu?

Czy salon na poddaszu da się urządzić tak, by był wygodny i funkcjonalny, a do tego ładny? Zdecydowanie tak! Pomogą w tym sprytne triki rozjaśniające przestrzeń i odpowiednio dobrane kolory. Mamy pomysły na urządzenie i wystrój salonu na poddaszu.

Aranżacja poddasza nie jest najłatwiejsza i wiele osób obawia się mieszkania pod skosami. Wnętrza tego typu uważa się za bardziej wymagające w wykończeniu i wyposażeniu (co jest prawdą) oraz droższe do urządzenia (co prawdą być nie musi).

Pomimo wielu wyzwań mieszkania pod skosami mają swoich zwolenników. Jeśli marzysz o wnętrzu niesztampowym i innym niż wszystkie, przytulnym i stylowym, salon na poddaszu może Ci się spodobać!

W artykule podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w aranżacji salonu na poddaszu i jakie meble wybrać. Doradzimy też jak łączyć kolory na poddaszu, by powiększyć optycznie i rozjaśnić przestrzeń pod skosami.

MAGNAT Ceramic finezyjny opal C47 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic finezyjny opal C47 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C79 beżowy dolomit

Jak efektywnie wykorzystać skosy przy aranżacji salonu na poddaszu?

Poddasze to przestrzeń ograniczona skosami, doświetlona najczęściej tylko oknami dachowymi (połaciowymi). Salon na poddaszu zawsze będzie więc ciemniejszy niż analogiczny pokój z oknami standardowymi. Do tego światło dzienne napotyka tu sporo przeszkód — nie tylko skosy, ale także filary itd.

Dlatego warto postawić na jasne barwy, które sprawią, że wnętrze wyda się większe i bardziej przestronne. Ciemne kolory, choć mogą wyglądać stylowo, mogą dodatkowo przytłoczyć wnętrze i sprawić, że stanie się ono ponure. Szczególnie dotyczy to aranżacji małego salonu na poddaszu ze skosem. Tutaj jasne ściany to po prostu must have.

Najbezpieczniejszym wyborem na skosy jest biel i jej odcienie. Czysta biel rozjaśnia wnętrze, ale jeśli wydaje Ci się zbyt chłodna i sterylna, warto sięgnąć po ciepłe odcienie takie jak krem, kość słoniowa, wanilia, beż, piaskowy, jasna szarość. Każdy z tych kolorów podkreśli przestronność pomieszczenia oraz wyeksponuje ciekawe elementy architektoniczne, np. drewniane belki.

Oto najlepsze kolory farb MAGNAT do malowania poddasza:

  • C77 Biały Granit MAGNAT Ceramic — naturalny odcień kamiennej bieli, chłodny i powiększający przestrzeń.

  • C10 Szlachetny Kryształ MAGNAT Ceramic — ciepły, jasny odcień kremowy, dodaje przytulności i powiększa wizualnie.

  • C79 Beżowy Dolomit MAGNAT Ceramic — naturalny, ciepły, lekko żółtawy beż, nadaje wnętrzu spokojny i pogodny charakter.

  • KL01 Kość Słoniowa MAGNAT #kolorLove — intensywnie rozświetla i powiększa przestrzeń. Przez swój kremowy odcień wprowadza złudzenie słonecznego światła.

  • KL17 Jasnoszary MAGNAT #kolorLove — w świetle słonecznym robi wrażenie bieli, świetnie odbijając światło i powiększając przestrzeń.

  • KL10 Jasna Wanilia MAGNAT #kolorLove — ciepła biel jasnej wanilii, pastelowa i klasyczna.

Do aranżacji poddasza przydadzą Ci się też kolorystyczne triki, które pomogą wykorzystać potencjał kolorów pod skosami:

  • Maluj na biało zarówno pionowe ściany, jak i skosy, optycznie rozjaśnisz wtedy wnętrze i sprawisz, że wyda się ono czystsze oraz bardziej przestronne.

  • Jeśli marzysz o ciemnych kolorach, najlepiej ogranicz ich użycie do pionowych ścian, pozostawiając skosy jasne. Dzięki temu wnętrze nie straci na przestronności.

  • Za pomocą kolorów możesz także wydzielać różne strefy funkcjonalne, np. część sypialnianą czy kącik do pracy.

  • Ciepłe odcienie optycznie zmniejszają pomieszczenia, podczas gdy chłodne kolory je powiększają. Na małym poddaszu idealnie sprawdzą się chłodne jasne barwy takie jak szarości, błękity czy chłodne beże.

Najważniejsze aspekty urządzania komfortowego salonu na poddaszu

Jak urządzić mały pokój ze skosami? Aranżując salon lub pokój gościnny na poddaszu zrezygnuj ze standardowych mebli dostępnych w sklepach sieciowych na rzecz mebli na wymiar. Dzięki temu każdy centymetr przestrzeni, w tym trudne do zagospodarowania skosy, zostanie optymalnie wykorzystany.

Architekt wnętrz oraz doświadczony stolarz mogą zaprojektować i wykonać niskie komody, długie zabudowy czy praktyczne schowki, które idealnie wpasują się w niskie przestrzenie pod skosami.

W salonie na poddaszu ze skosami postaw na meble wielofunkcyjne. Przykład? Sofa z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, który dodatkowo pełni funkcję przechowywania, rozkładany stół lub stolik kawowy i puf w jednym. Takie rozwiązania ograniczają ilość mebli, co ma duże znaczenie w małych i nietypowych przestrzeniach jak poddasza.

Zamiast zamkniętych szafek wybierz otwarte półki, które dodadzą wnętrzu lekkości i sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się większa. Można na nich umieścić książki, dekoracje czy rośliny doniczkowe. Otwarte regały szczególnie pasują do poddasza w stylu loftowym czy boho.

KL19 beżowy

KL04 szara biel

Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w salonie na poddaszu?

Aby doświetlić ciemne poddasze możesz zrezygnować z części ścianek działowych na rzecz otwartej przestrzeni. Przeszklone ścianki działowe ze szprosami (w modnym loftowym stylu) to popularny pomysł — prezentują się elegancko, a do tego przepuszczają dzienne światło.

Okna w salonach na poddaszu powinny być rozmieszczone równomiernie po obu stronach poddasza. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Gdy okna są jednostronne, warto podzielić przestrzeń na lepiej doświetloną część dzienną oraz bardziej zacienioną część nocną.

Ważnym elementem projektu każdego salonu na poddaszu jest różnorodne oświetlenie sztuczne: lampa nad stołem w części jadalnianej, lampa stojąca w strefie wypoczynku i biurkowa do pracy. A może zainwestujesz w system inteligentny? Łatwo będzie wtedy sterować światłem i dopasowywać je do pory dnia i potrzeb.

Jakie elementy dekoracyjne najlepiej dopasować do salonu na poddaszu?

W salonie na poddaszu wykorzystaj magiczną moc lustrzanych powierzchni. Lustra doskonale odbijają światło i powiększają optycznie wnętrze. Najlepiej umieścić lustro naprzeciwko okna, aby rozprowadzić naturalne światło po całym salonie.

Poddasza lubią się również z roślinami doniczkowymi. Wybierz gatunki, które dobrze radzą sobie w miejscach z mniejszą ilością światła, np. sansewieria, zamiokulkas czy filodendron. Dobierz też do nich pasujące doniczki. Kwiaty doniczkowe sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Do tego oczyszczą powietrze i poprawią koncentrację. To z kolei przyda się, gdy np. planujesz urządzić domowe biuro na poddaszu.

Najczęstsze błędy w aranżacji salonu na poddaszu i jak ich unikać

Najczęstszym błędem przy urządzaniu salonu na poddaszu jest nieodpowiednie wykorzystanie skosów. Powinny być optymalnie wykorzystane na schowki, regały, półki lub niskie komody. Warto zainwestować w meble na wymiar, które idealnie dopasują się do trudnych miejsc.

Kolejny błąd to zbyt mała liczba źródeł światła, szczególnie na poddaszu, gdzie naturalne światło może być ograniczone. Aby tego uniknąć, przemyśl wielopoziomowe oświetlenie — główne światło sufitowe, lampy podłogowe i kinkiety oraz oświetlenie dekoracyjne. Stwórz różne strefy świetlne, aby salon był dobrze doświetlony w każdej części.

Ostatni błąd to użycie ciemnych barw na ścianach i skosach, co optycznie zmniejsza przestrzeń. Zamiast tego stawiaj na jasne, neutralne kolory jak biel, beż, jasne szarości lub pastele. Ciemniejsze akcenty dodaj na pionowych ścianach, ale skosy lepiej pozostaw jasne, aby nie przytłaczały przestrzeni. Wybieraj farby wysokiej jakości — w palecie kolorów MAGNAT znajdziesz wiele propozycji na poddasza.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Bardzo małą garderobę da się zorganizować nawet w sypialni w bloku. Polecany kolor ścian to biel i jej odcienie np. C1 Biały Diament MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Jak zorganizować funkcjonalną i stylową małą garderobę?

    Mała garderoba przyda się zawsze, nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku. Pomoże Ci uporządkować rzeczy i zadbać o ład we wnętrzu. Jak urządzić małą garderobę? Aranżacje i wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

    dalej
  • Zgodnie z psychologią koloru niebieski i błękitny odprężają oraz wprowadzają w dobry nastrój.

    Inspiracja

    Psychologia barw. Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

    Czy wiesz, że odpowiednio dobrane barwy we wnętrzu mogą poprawiać nastrój, przywoływać uczucie nostalgii, pobudzać do działania albo koić nerwy? Potrafią nawet zmniejszyć lub poprawić apetyt oraz obniżyć ciśnienie. Jakie znaczenie ma kolor w psychologii? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

    dalej