text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak uzyskać oryginalny efekt trawertynu na ścianie?

Trawertyn to inaczej alabaster egipski. W starożytnym Egipcie służył do wyrobu posągów i waz. Tam, gdzie występował w dużej ilości, wykorzystywano go jako podstawowy materiał budowlany. Dziś stosuje się do w celach dekoracyjnych, do wykończenia podłóg, ścian, blatów czy też kominków. Trawertyn jest materiałem ekskluzywnym i w związku z tym nietanim. Jednak nie trzeba inwestować w kamienne okładziny, żeby cieszyć się jego urodą. A to dzięki specjalnemu tynkowi dekoracyjnemu Trawertyn MAGNAT Style. Podpowiadamy, jak z jego pomocą uzyskać oryginalny efekt trawertynu na ścianie.

Struktura dekoracyjna

Trawertyn MAGNAT Style to drobnoziarnisty tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego. Dzięki odpowiedniej aplikacji doskonale odwzorowuje naturalny trawertyn z jego charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Jest znakomitym produktem dekorującym ściany, ciekawie prezentuje się też na detalach architektonicznych, takich jak kominki, kolumny itp. 
Magnat Style Trawertyn 3kg

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat Style Trawertyn 3kg

Trawertyn MAGNAT Style to drobnoziarnisty tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego, występujący w formie sypkiej. Dzięki odpowiedniej aplikacji doskonale odwzorowuje naturalny trawer...

MAGNAT Creative apetyczny opal CR48 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Creative apetyczny opal CR48 2,5L

MAGNAT CREATIVE to plamoodporna farba hybrydowa, odporna na płynne zabrudzenia oraz tłuszcze. Daje głęboko matowe wykończenie ścian i ogromny wybór modnych kolorów.

oryginał niebarwiony Trawertyn

Przygotowanie podłoża


Aby rozpocząć aplikowanie go na ścianie, należy przygotować ją poprzez dokładne oczyszczenie. Po odkurzeniu i odtłuszczeniu, przeznaczoną pod dekorowanie powierzchnię należy pomalować jeden raz Farbą Podkładową MAGNAT Style i pozostawić do wyschnięcia.
Przed rozpoczęciem aplikacji tynku trzeba go przygotować: suchy tynk zalewa się wodą w ilości 0,4l na 1 kg masy i miesza mechanicznie aż do uzyskania jednorodnej masy. Mieszkanie należy wykonywać w masce pyłowej. Gotowa masa powinna być przyczepna do podłoża i narzędzia.

W Inspiracji wykorzystano strukturę dekoracyjną MAGNAT Trawertyn oryginał niebarwiony

Zobacz wideo

Tak przygotowany tynk pozostawia się na ok. 30 minut w zamkniętym opakowaniu. Po tym czasie trzeba go ponownie zamieszać. Teraz następuje właściwa aplikacja masy na ścianę:

1. Na wyschniętą, zagruntowaną ścianę nakładaj (za pomocą Pacy Weneckiej) pierwszą warstwę Trawertynu – rób to równomiernie, na grubość ziarna. Jednocześnie wygładzaj tak, aby nie powstawały zgrubienia.

2. Pozostaw ścianę do wyschnięcia na 12 godzin.

3. Zanim przystąpisz do nakładania drugiej warstwy, zmocz powierzchnię używając wałka.

4. Kolejną warstwę Trawertynu nakładaj w taki sposób jak pierwszą.

5. Kilka minut po nałożeniu drugiej warstwy, delikatnie wygładź powierzchnię i formuj nieregularny wzór, wydrapując go krawędzią Pacy Weneckiej. Trzymaj ją pod kątem 90°.

6. Po wydrapaniu wzoru, całość równomiernie wygładź.

7. Pozostaw do wyschnięcia na min. 12 godzin.

8. Na suchą ścianę nanieś wałkiem bezbarwny Lakier Rustykalny MAGNAT Style.

9. Pozostaw do wyschnięcia na ok. 4 godziny.

10. Aby uzyskać efekt dekoracyjny w wybranym kolorze, na strukturę nałóż Lakier Rustykalny MAGNAT Style zabarwiony Pigmentem Barwiącym MAGNAT Style.

11. Za każdym razem delikatnie wcieraj lakier gąbką zgodnie z kierunkiem powstałych „wżerów” na powierzchni ok. 0,5 m2.

12. Nadmiar usuń drugą wilgotna gąbką tak, aby nie tworzyć zacieków. Kolor powinien być naniesiony równomiernie na całej powierzchni.

Tak powstała struktura doskonale imituje na ścianie prawdziwy kamień.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • kuchnia z wyspa zaj.jpg

  Inspiracja

  Trawertyn we wnętrzach - najlepsze aranżacje wnętrz

  Trawertyn to kamień naturalny, który popularność zyskał już w czasach starożytnego Egiptu. Niegdyś wykorzystywany w rzeźbiarstwie, dziś znajduje zastosowanie również w architekturze i wystroju wnętrz, stanowiąc przepiękną ozdobę naszych domów. Co ciekawe, trawertyn dekoracyjny znany i wykorzystywany jest na całym świece. Ten niezwykle popularny w krajach śródziemnomorskich kamień, znajduje całe rzesze zwolenników także w Polsce.

  dalej
 • beton na ścianie za łóżkiem w sypialni z szafą min.jpg

  Inspiracja

  Beton na ścianie za łóżkiem w sypialni - inspiracje

  Beton kojarzony najczęściej z przemysłową architekturą przestrzeni miejskiej wszedł do wnętrz domów mieszkalnych i na dobre się tu rozgościł. Wniósł do pomieszczeń ciekawą teksturę wykończenia ścian, podłóg, mebli czy akcesoriów dekoracyjnych, pojawiając się w nieoczekiwanych miejscach. Zobacz inspiracje betonowej ściany w sypialni.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść