text.skipToContent text.skipToNavigation

Jaki kolor ścian pasuje do betonu architektonicznego − aranżacje wnętrz

Beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Nie uważano go jednak zwykle za dobry pomysł na wykończenie wnętrz. Wydawał się zbyt surowy i ponury. Teraz jednak stał się pełnoprawnym elementem dekoracyjnym, który daje ciekawy efekt i tworzy prostą, pełną harmonii przestrzeń. Najczęstszym wyborem na wykończenie ścian, podłóg czy sufitów z efektem betonu jest beton architektoniczny. W artykule podpowiemy, jaki kolor ścian do betonu architektonicznego wybrać. Pokażemy także najlepsze kolory farb do betonu i ciekawe aranżacje z betonem architektonicznym.

Beton architektoniczny we wnętrzach

Czym jest beton architektoniczny? To cienka warstwa betonu, która służy wyłącznie celom dekoracyjnym. Beton budowlany to doskonale znana w budownictwie od czasów rzymskich mieszanka cementu, kruszywa, wody i ewentualnych dodatków. Twardy materiał wykorzystuje się do budowy fundamentów, ścian, stropów wielu budowli na całym świecie, od domów i bloków po mosty. 
Beton architektoniczny może do złudzenia przypominać beton budowlany, ale służy wyłącznie do ozdoby. Montuje się go najczęściej w postaci cienkich betonowych płyt. Inne możliwości na uzyskanie efektu betonu to elastyczny beton architektoniczny w rolce oraz tynk dekoracyjny z efektem betonu. 
Beton architektoniczny można zamówić w wielu różnych wersjach. Najpopularniejsza imituje zwykły beton budowlany – jest gładka, szara, często z niesymetrycznymi przebarwieniami, ubytkami i wżerami, nierównościami i chropawą strukturą. Są również betony architektoniczne w innych kolorach oraz z różnymi dodatkowymi efektami dekoracyjnymi. 

Zobacz w Dekoratorium

ZESTAW MAGNAT STYLE BETON

Produkt, którym wykonano inspirację

0,00 zł

Beton Magnat Style do trwała i łatwa w aplikacji struktura dekoracyjna, pozwalająca uzyskać efekt naturalnego „surowego” Betonu. Dzięki formule produktu, opartej na bazie spoiwa wapiennego powłoka jest odporna na działanie bakterii i grzybów, oraz zapewnia oddychanie ścian. Wyrób można aplikować na wiele sposobów, w zależności od zamierzonego efektu. Możliwe do uzyskania efekty to m.in. Efekt deskowania, stalowej formy, gładki lub lity. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style farba Podkładowa, MAGNAT Style Beton, MAGNAT Style Lakier Rustykalny. Kolor Betonu można przyciemnić dodając do masy Betonu pigment barwiący Hematyt MAGNAT Style – w ilości wg receptury kolorystycznej.

MAGNAT Style Beton

Innym rozwiązaniem na efekt betonu na ścianie jest wykorzystanie tynku dekoracyjnego, np. MAGNAT Style Beton. To drobnoziarnisty, zabarwiony tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego. Jego odpowiednia aplikacja pozwala uzyskać efekt naturalnego surowego betonu z jego charakterystycznymi cechami. Do wyboru masz kolory: Beton Hematyt efekt gładki w wersji ciemniejszej i jaśniejszej, Beton Oryginał niebarwiony w wersji gładkiej oraz z efektem deskowania.
Do jakich wnętrz pasuje beton architektoniczny lub ściana z efektem betonu? Pierwszy trop to styl loftowy, zwany inaczej industrialnym. Surowe, betonowe ściany i sufity (a czasem także podłogi) są tu elementem obowiązkowym! Zestawia się je z czerwoną cegłą, surowym drewnem i stalą malowaną proszkowo. Pojawiają się też inne elementy loftowe jak szklane ścianki z czarnymi szprosami czy fabryczne lampy i meble. 
Beton architektoniczny spotyka się też we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych oraz modernistycznych. Buduje tam atmosferę spokoju i pewnej surowości, ale w połączeniu z dobrze dobranymi dodatkami może być elegancki, a nawet przytulny. Ozdobna betonowa ściana (najczęściej w postaci tynku dekoracyjnego) zdarza się też w aranżacjach glamour!

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C45 biały i MAGNAT Style Beton niebarwiony

C45 biały

Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton

Jak dobierać kolor ścian do betonu architektonicznego?

Jaki kolor ścian do betonu architektonicznego wybrać? Wszystko zależy od stylu wnętrza, jego wielkości i innych kolorów użytych w danej aranżacji.
Jeśli pomieszczenie nie jest przestronne, ścianę z betonem trzeba zestawić z bardzo jasnym kolorem ścian, np. bielą lub kolorami z gamy off white. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, wybór koloru może być właściwie dowolny. Szary to barwa neutralna, co oznacza, że „zgodzi się” ze wszystkimi odcieniami z koła barw. 

Inspirację wykonano strukturą dekoracyjną MAGNAT Style Beton Oryginał niebarwiony efekt tzw. “deskowania”.
 

Jaki kolor pasuje do betonu najbardziej? Oto nasze propozycje dobrane pod kątem najnowszych trendów wnętrzarskich. 

•    Czysta i chłodna biel w miejskim stylu – podstawowy kolor do aranżacji z betonem w roli głównej. Sprawdzi się we wnętrzu loftowym, minimalistycznym i modern. Pasuje do wszystkich innych odcieni, pięknie podkreśli surowość betonu i wyeksponuje mocną barwę dodatków.

•    Czerń i ciemny grafit – pomysł dla miłośników ciemnych wnętrz i awangardowych aranżacji. Raczej na duży metraż i do pomieszczenia, w którym „mniej znaczy więcej”. Dobre     połączenie, jeśli pamiętasz o tym, by wprowadzić dodatki, które rozjaśnią i ożywią całość.     

•    Kolor niebieski – paleta niebieska jest chłodna i czysta, dobrze pasuje do neutralnego i surowego betonu. Możesz wybrać mocniejsze odcienie niebieskiego jak indygo czy kobalt lub postawić na bardziej pastelową opcję, czyli błękity lub turkusy.

•    Musztardowy – szarość bardzo dobrze łączy się z odcieniami ciepłymi, jak właśnie łagodne żółcienie. Musztardowy i beton to modny duet.     

•    Ciepłe rudości – dodadzą surowej szarości betonu przytulnego charakteru, zbudują ciepłą atmosferę w stylu soft minimal czy lat 70.

•    Zieleń, np. szałwiowa, khaki, pistacjowa, oliwkowa, butelkowa – zielony kolor wprowadzi do miejskiego i przemysłowego betonowego wnętrza bardziej naturalny klimat, stonuje jego surowość, pasuje do jadalni, kuchni, ale też przestronnego salonu. 

Pomysły na aranżację salonu z betonem

Jaki kolor pasuje do betonu? Jak urządzić pokój dzienny z betonową ścianą? Przygotowaliśmy kilka dobrych pomysłów na aranżację salonu z betonem!
Pierwsza inspiracja to jasny salon w skandynawskim stylu, w którym betonowa ściana łączy się z ocieplającymi i dodającymi przytulności dodatkami. Efekt na ścianie jak na zdjęciu niżej osiągniesz najłatwiej, wykorzystując tynk dekoracyjny MAGNAT Style Beton. 
Ściana nie jest gładka, ma wyraźny, wyglądający jak przecierany wzór i ciepły kolor, który perfekcyjnie pasuje do beżowej sofki na smukłych drewnianych nóżkach i loftowych mebli z drewnianymi blatami i czarnymi nogami. Betonową ścianę ocieplają grafiki w bieli i czerni oraz beżowe zasłony. 

Inspirację wykonano strukturę dekoracyjną MAGNAT Style Beton Hematyt efekt gładki BT 10 kg + PB P16 300 ml

Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton

Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton

Dekoracja ściany z Betonem

Podobnie prezentuje się ściana w eleganckim salonie na aranżacji, którą zamieściliśmy na zdjęciu poniżej. Tym razem na tle betonowej ściany znalazły się stylowe szare meble, a za efekt wow odpowiada spektakularna galeria ścienna z plakatami, zdjęciami i grafikami. 

Salon z betonową ścianą, wykończoną produktem MAGNAT Style Beton Hematyt efekt gładki BT 10 kg + PB P16 300 ml. 

Salon w stylu vintage

Ostatnia propozycja to salon w stylu vintage. Ściany mają kolor jasnego betonu i bardzo gładką strukturę. Szarość połączono tu z łagodnymi pastelami i jasnym drewnem. Z jakim kolorem zestawić betonową ścianę w tym kolorze? Jeśli zależy Ci na podobnym jednorodnym efekcie, wybierz farbę MAGNAT Ceramic i kolor C29 szary piryt. 

Wiesz już, czym jest beton architektoniczny, jaki kolor farb do betonu wybrać i z czym zestawiać ten modny motyw. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami oraz MAGNAT Style Beton z łatwością urządzisz swój nowy salon czy sypialnię i uzyskasz na ścianie strukturę idealnie imitującą beton!

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • beton na ścianie za łóżkiem w sypialni z szafą min.jpg

    Inspiracja

    Beton na ścianie za łóżkiem w sypialni - inspiracje

    Beton kojarzony najczęściej z przemysłową architekturą przestrzeni miejskiej wszedł do wnętrz domów mieszkalnych i na dobre się tu rozgościł. Wniósł do pomieszczeń ciekawą teksturę wykończenia ścian, podłóg, mebli czy akcesoriów dekoracyjnych, pojawiając się w nieoczekiwanych miejscach. Zobacz inspiracje betonowej ściany w sypialni.

    dalej
  • efekt betonu na przedpokoju.jpg

    Inspiracja

    Dekoracyjny efekt betonu w przedpokoju - najciekawsze inspiracje

    Przedpokój, a szczególnie strefa wejścia do mieszkania, to newralgiczny punkt każdego projektu wnętrzarskiego. Tutaj estetyka musi spotkać się z funkcjonalnością. Ładne, a jednocześnie praktyczne, wytrzymałe wykończenie ścian sprawi, że przedpokój będzie robił wrażenie na gościach, zachowując estetyczny wygląd przez dłuższy czas nawet w trakcie intensywnego użytkowania. Co da taki efekt? Fachowcy są zgodni – tynk ozdobny imitujący beton świetnie nadaje się do przedpokoju.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść